• Strona główna

    • Mapa serwisu
  • Instytucja

    • O nas
    • Kontakt
    • Polecamy
  • Konkursy i wystawy

    • Konkursy ogranizowane przez SOK
    • Wystawy prac
  • Działalność

    • Aktualności
    • Relacje z imprez
    • Archiwum
    • Kalendarium na rok bieżący
    • Harmonogram zajęć
    • Pracownie
    • Zespoły
    • Nasze świetlice
    • Ośrodek w Błotnicy Strzeleckiej
    • Dni Ziemi Strzeleckiej 2009
    • Dni Ziemi Strzeleckiej 2010
    • Sponsorzy Dni Ziemi Strzeleckiej 2010
    • Dożynki Gminne i Pożegnania Lata 2010
  • Oferta i usługi

    • Kawiarenka internetowa
    • Wynajem sal i świetlic
    • Nagłośnienie imprez
    • Usługi kserograficzne
    • Usługi video
  • Multimedia

    • Strefa mp3
    • Galerie foto
 

BIP
Świetlica w Błotnicy Strzeleckiej

 › Działalność › Nasze świetlice › Świetlica w Błotnicy Strzeleckiej
Błotnica Strzelecka, ul. Dworcowa 9, 47-134 Błotnica Strzelecka

poniedziałek - 16:00 - 21:00
środa - 16:00 - 21:00
czwartek - 16:00 - 21:00
sobota - 14:00 - 19:00

Największą atrakcją i zabytkiem Błotnicy Strzeleckiem jest pałac Posadowskych, właścicieli większości błotnickich ziem. Posiadaczem Błotnicy był Carl Friedrich von Veber a od 1851 roku hrabia Hermann Posadowski. Sama miejscowość była podzielona na majątek Grafa i Wieś.

Zespół pałacowo-folwarczny znajduje się w centralnej części wsi. Składa się z pałacu otoczonego parkiem na wschód i pn.-wsch. Pałac wzniesiono w końcu XIX wieku, w stylu neoklasycznym.

Aktualnie w pałacu znajduje się biblioteka publiczna, mieści się także Świetlica Wiejska SOK. W budynku działał przez wiele lat Uniwersytet Ludowy.

W latach osiemdziesiątych funkcjonowało dwuletnie pomaturalne studium reżyserii amatorskich teatrów lalek. W ciągu kilku lat swojej działalności przez tę szkołę przewinęło się kilkadziesiąt osób, dzisiaj w większości są to aktorzy, pracownicy teatralnych pracowni plastycznych oraz przedstawiciele innych zawodów. Było to miejsce dające doskonałe warunki do rozwoju w każdej dziedzinie, dzięki doskonałej kadrze nauczycielskiej.

Na pałacu umieszczona jest tabliczka z napisem: "Kiedy pod Górą św. Anny w 1921 roku ważyły się losy śląska i lała się krew serdeczna jego ludu. W tym budynku mieścił się sztab powstańczy. Dla uczczenia bohaterów powstań śląskich. W XX-lecie Polski Ludowej tablicę ufundowało towarzystwo rozwoju ziem zachodnich maj 1965 r."

Pałac otacza rozległy park, w którym odbywają się liczne imprezy. Znajduje się tam również grobowiec wszystkich członków rodziny.

Atrakcją Błotnicy Strzeleckiej są trzy stawy, wszystkie połączone ze sobą strumieniem. Innym ważnym miejscem w wsi jest kościół z bogatą historią. Spłonął kilkanaście lat temu, krótko przed zakończeniem budowy. Został odbudowany po kilku latach wysiłkiem wszystkich mieszkańców. Ze względu na piaszczyste, częściowo gliniaste i kamienne ziemie uprawiane były ziemniaki i żyto. Z tego względu w Błotnicy powstał na terenie majątku browar.


© 2009 - Strzelecki Ośrodek Kultury, Plac Stefana Żeromskiego 7, 47-100 Strzelce Opolskie
tel.: +48 (77) 4630050, 4612673, faks: 4630052
Wykonanie: FAST4NET strony www